PURKYNE JAN EVANGELISTA (1787–1869): Różnice pomiędzy wersjami

(Utworzono nową stronę "Czech, urodzony w Libochovecach. Po ukończeniu szkoły ludowej i 5 letniego gimnazjum w Mikułowie wstąpił do zakonu, w którym wytrwał 3 lata. Podjął studia wpier...")
(Brak różnic)

Wersja z 17:20, 30 cze 2020

Czech, urodzony w Libochovecach. Po ukończeniu szkoły ludowej i 5 letniego gimnazjum w Mikułowie wstąpił do zakonu, w którym wytrwał 3 lata. Podjął studia wpierw z filozofii, a następnie z medycyny (1813–1818) na Uniwersytecie Praskim. Na podstawie pracy pt. „Przyczynki do nauk o podmiotowym widzeniu” (1818–1819) otrzymał 30.11.1818 dyplom doktora medycyny i został asystentem w Katedrze anatomii i fizjologii. W 1821 został profesorem zwyczajnym fizjologii i patologii na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1823–1824 ogłasza wyniki swoich obserwacji: śródocznych, daktyloskopijnych, kapilaroskopijnych oraz nad „zawrotami głowy". W latach 1850–1867 profesor fizjologii na Uniwersytecie Praskim. Autor wielu prac naukowych na skalę światową, szczególnie z zakresu fizjologii eksperymentalnej. Odkrył m.in. zjawisko polegające na tym, że czerwone i niebieskie powierzchnie przy jasnym oświetleniu przedstawiają się oku jednakowo jasno. Przy zmniejszeniu siły światła – czerwona powierzchnia przedstawia się zupełnie czarno, niebieska – jasnoszaro (tzw. zjawisko akomodacji). Jego badania nad budową ludzkiego oka oraz odkrycie sposobu oświetlenia wnętrza oka i jego dna – wyprzedziły metodę zastosowania wziernika i oftalmometrom Helmholtza. W 1823 ogłosił znaną pracę dotyczącą m.in. daktyloskopii. Heind i Gross uznali go za pierwszego Europejczyka, który zajął się opracowaniem klasyfikacj i wzorów linii papilarnych opartej na naukowych zasadach. Jego poglądy w tym względzie były rewolucyjne. Wskazał on, że jest 9 rodzajów wzorów linii papilarnych – a najważniejszym elementem ich budowy jest delta (tzw. trivum triangulium).

Autor: Ewa Sygit-Kowalkowska

TOM XXI - PRAWO KARNE PROCESOWE

Przypis

Lit.: J. W. Opatrny, Jan Evangelista Purkyne, Katalog wystawy, Wrocław 1959; Sylwetki uczonych, J. E. Purkyne, „Problemy Kryminalistyki” 1956, nr 5, s. 93-95.