PRÓBA TEICHMANNA: Różnice pomiędzy wersjami

(Utworzono nową stronę "według zapisu jej autora polega na tym, że „jeśli grudkę krwi rozetrze się na szkiełku przedmiotowym, doda kilka kryształków soli kuchennej i dość obficie kw...")
(Brak różnic)

Wersja z 13:02, 30 cze 2020

według zapisu jej autora polega na tym, że „jeśli grudkę krwi rozetrze się na szkiełku przedmiotowym, doda kilka kryształków soli kuchennej i dość obficie kwasu octowego lodowatego, po czym nakryje szkiełkiem nakrywkowym i podgrzeje nad palnikiem gazowym aż do zawrzenia, następnie odstawi, aby kwas octowy mógł wyparować - wówczas pod mikroskopem w powiększeniu 400 – krotnym można zaobserwować uzyskane kryształki (...). Są to kryształki heminy. Ich wystąpienie dowodzi z bezwzględną pewnością obecności krwi." (L. Teichmann, Uber die Kristallisation der organischen Bestandteile des Blutes", w Pfeufers und Henles Zeitschrift fur rationale Medizin", 1853). P.T. doczekała się w XIX i pierwszej połowie XX w. szeregu modyfikacji (inne kwasy, inna ich ilość, inny czas i temperatura ogrzania).

Autor: Ewa Sygit-Kowalkowska

TOM XXI - PRAWO KARNE PROCESOWE

Przypis

Lit.: J. Widacki, Ludwik Teichman i jego związki z medycyną sądową. Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminalistycznej, t. 36, z. 2, s. 132; E. Baran, B. Turowska, Kryształki Teichmanna - nowe drogi badań naukowych w medycynie sądowej, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminalistycznej”, 1996, t. 46, s. 59-63.